OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Kondenzátory » Kondenzátory rozběhové » Zapojení a výpočet kondenzátoru

Jednofázové motory s rozběhovým kondenzátorem

Pro rozběh jednofázového motoru s pomocným vinutím je nutno k tomuto vinutí připojit tzv. rozběhový kondenzátor. Tento kondenzátor zvyšuje rozběhový moment motoru na 200÷300% jmenovitého momentu.
Tento kondenzátor však musí být krátce po rozběhu motoru (do cca 3 sekund) odpojen. Kondenzátory určené pro rozběh motoru s pomocnou fází se totiž konstruují značně poddimenzované - převážně se jedná o elektrolytické kondenzátory.

Pro určení hodnoty rozběhového kondenzátoru platí následující pravidlo : Na každý 1kW výkonu motoru přibližně 3 kvar kondenzátor. Záběrový moment pak je asi 200 až 300% jmenovitého momentu. Trvalý výkon motoru po odpojení kondenzátoru odpovídá asi 50% výkonu trojfázového motoru stejných parametrů.

Výpočet kapacity rozběhového kondenzátoru pro jednofázový motor:

 

elektromotory seifert

Navštivte náš e-shop - www.elektro-motory.cz , který se specializuje na vše kolem elektromotorů a dalších součástek a příslušenství.

Kontakt

Milan Seifert ELEKTRO-MOTORY
Horní Sloupnice 17,565 53 Sloupnice
+420 465 549 150